انگیزشی

ماجرای زندگی جک ما

جک ما، مردی که اینترنت را به جاده ابریشم چین نوین تبدیل کرد. در ابن مقاله به یراغ یکی دیگه از افراد لیست افراد موفق مجله پاکو میریم. در گذشته‌های دور، وقتی کسی نام چین را می‌شنید به یاد تاجران راه ابریشم می‌افتاد که سختی‌های بسیاری را برای معامله با کشورهای دیگر به جان می‌خریدند. رفته‌رفته با پیشرفت جامعه و پیدایش روش‌های جدید، آسان و کم‌خطرتر برای تجارت، از اهمیت راه ابریشم کاسته شد. شاید بتوان اینترنت را بهترین و بزرگ‌ترین تغییر در روند تجارت جهانی به شمار آورد. چین، هنوز هم در تجارت، حرف زیادی برای گفتن دارد. کافی است نگاهی به محصولات خوب و بد دور و برمان بیندازیم تا قدرت نفوذ و شیوه‌های متفاوت این تجارت در عصر جدید را با چشمان خودمان ببینیم. در این میان، «جک ما» به عنوان یک چینی، فصل جدیدی از تجارت را در چین آغاز کرد.

جک ما
جک ما

اینترنت و جک ما

جک ما در سال ۱۹۹۴ با اینترنت آشنا شد و اولین شرکت خود را بنا کرد. موسسه ترجمه هانگژو هایبو (Hangzhou Haibo Translation Agency) اولین شرکتی بود که او برپا کرد. او در سال ۱۹۹۵ با دوستانش سفری به آمریکا داشت که باعث شد بیشتر با اینترنت آشنا شود.

در آنجا جک ما در اینترنت نام یک نوشیدنی را جستجو کرد و توانست کشورهای گوناگون سازنده آن نوشیدنی را بیابد؛ اما وقتی نام چین را جستجو کرد، چیزی در اینترنت نیافت. یادتان باشد که اینترنت تازه به دنیا آمده بود و خبری هم از گوگل نبود.

 

پس از آن جک ما، چیزهای دیگری در مورد چین جستجو کرد و باز هم چیزی نیافت. بعد این مسئله او به همراه دوست برنامه‌نویسش به چین بازگشت و یک وب‌سایت «زشت» درباره چین ساختند.

آن‌ها می‌خواستند در این سایت اطلاعاتی از چین را قرار دهند. اطلاعاتی در مورد محصولات مختلف چین، شرکت‌های چینی و هر چیزی در مورد چین. نکته جالب اینجاست که آن‌ها ساعت ۹:۴۰ قبل‌ازظهر سایت را فعال کردند و در سال ۱۲:۳۰ ایمیل‌هایی از سرمایه‌گذاران چینی دریافت کردند که پیشنهاد سرمایه‌گذاری در سایتشان را به او داده بودند.

از اینجا بود که جک ما قدرت اینترنت را درک کرد. در آوریل ۱۹۹۵ این دو نفر اولین دفتر برای شرکت یا سایت خود را که حالا نام China Pages گرفته بود، باز کردند.

یک ماه بعد آن‌ها به‌صورت رسمی دامنه chinapages.com را برای سایت خود خریدند. شرکت آن‌ها در سه سال توانست ۸۰۰ هزار دلار درآمد داشته باشد. تجربه جک ما در این شرکت برای او کافی بود که بتواند آینده کسب‌وکار را ببیند و درس‌های کافی یاد بگیرد.

پس از آن جک ما در یک شرکت فناوری اطلاعات که بخشی از وزارت تجارت و اقتصاد چین بود، کار می‌کرد؛ اما او این کار را کنار گذاشت و به هانگژو برگشت و شرکت علی‌بابا را در سال ۱۹۹۹ بنیان‌ گذارد.

جک ما موسس علی بابا
جک ما موسس علی بابا

راه اندازی علی بابا

شرکت چینی علی بابا در سال ۱۹۹۹ در آپارتمان مدیر عامل امروز این شرکت یعنی جک ما در شهر هانگ ژو افتتاح شد. جک ما درخصوص نام گذاری و جرقه های اولیه راه اندازی علی بابا می گوید: یک روز در سانفرانسیسکو در کافی شاپ نشسته بودم و فکر می کردم که اسم علی بابا جالب است و هنگامی که گارسون آمد از او پرسیدم علی بابا را می شناسی؟ او هم گفت بله می شناسم، پرسیدم در موردش می دانی؟ گفت علی بابا و چهل دزد. و من گفتم آرِ خودشِ! شخصی که رمز ورود به یک غار پر از جواهرات را می دانست و آن را مرتباً می گشود. به خیابان رفتم و از عابران که از ملیت های مختلفی چون هندی، آلمانی، چینی، ژاپنی و… بودند همین سؤال را کردم و همگی همان جواب را دادند. علی بابا به راحتی تلفظ و در همه جهان شناخته شده است.

در واقع جک ما، را مغز متفکری می دانند که با تأسیس شرکت علی بابا، تجارت الکترونیکی را دچار تحولات عظیمی کرد. جک ما وقتی علی بابا را در آپارتمان خود راه اندازی می کرد یک معلم ساده انگلیسی بود حتی سواد جک ما به اندازه یک متخصص کامپیوتر معمولی هم نبود. جک ما تا سال ۱۹۹۵ از اینترنت استفاده نمی کرد و البته هنوز هم کدنویسی بلد نیست. جک ما کسی بود که مجموعه رستوران های کی اف سی او را در دورانی که به دنبال شغل برای خود بود به علت قد کوتاه و لاغر اندام بودنش استخدام نکردند. با این وجود، به واسطه مغز اقتصادی خوبی که داشت توانست در عرض چند سال شرکت تازه تأسیس خود را به موفقیت های بزرگی برساند به طوری که طی چند سال پس از سال ۲۰۰۰ میلادی، eBay را از عرصه رقابت در چین خارج کند.

دستاوردهای موسس علی بابا

زندگی او مملو از دستاوردهای بزرگ است. برخی از این دستاوردها در لیست زیر آمده است:

در سال ۲۰۰۴، طبق گزارش تلویزیون مرکزی چین به عنوان یکی از ۱۰ رهبر تجاری برتر سال شناخته شد.

در سال ۲۰۱۴ وی در لیست قدرتمند‌ترین اشخاص جهان قرار گرفت که توسط مجلۀ فوربز منتشر شد.

همچنین جک ما در لیست ۱۰۰ چهرۀ تاثیرگذار مجلۀ تایم قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۵ برندۀ جایزۀ کارآفرینان آسیا شد.

چه شرکت‌هایی زیر مجموعه علی‌بابا هستند؟

  • شرکت تائوبائو (Taobao)
  • – شرکت تی مال (Tmall)
  • شرکت علی اکسپرس (AliExpress)
  • شرکت علی پی (AliPay)
  • شرکت علی بابا کلود (Alibaba Cloud)
  • شرکت جوهوآسوآن (Juhuasuan)
  • شرکت های علی او اس و علی جنی (AliOS & AliGenie)
  • شرکت لازادا (Lazada)
  • شرکت داراز (Daraz)
جک ما راه انداز علی بابا
جک ما راه انداز علی بابا

خلاصه‌ای درباره زندگینامه جک ما

جک ما در سال ۱۹۶۴ و در میان خانواده‌ای علاقه‌مند به هنر به دنیا آمد.

علاقه او به زبان انگلیسی به دوران سفر نیکسون به هانگژو باز می‌گردد.

او اولین شرکتش را با نام دفتر «هانگژو هایبو» راه‌اندازی کرد.

دومین شرکت جک با نام «Online yellow pages» باعث شد تا او به شکلی واقعی‌تر وارد دنیای کارآفرینی شود.

علی‌بابا، سومین شرکت جک بود که با سرمایه ۱۸ نفر، راه‌اندازی شد.

درآمد علی‌بابا از طریق قرار دادن آگهی ‌ها، دریافت حق کمیسیون، فروش حق عضویت ویژه و سرویس پرداخت ابری به دست می‌آید.

اکنون علی‌بابا هلدینگی شامل ۹ شرکت و وب‌سایت است.

جک در سال ۲۰۱۹ به طور کامل، خود را از علی‌بابا بازنشسته کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا